Forum gratuit: forum de suport al utilizatorilor
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dependenta de internet

Pagina 2 din 16 Înapoi  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

  • 0

Dependenta de internet - Pagina 2 Empty Dependenta de internet

Mesaj Scris de Louk Joi 30 Iul 2009 - 23:20

Rezumarea primului mesaj :

Cat timp petreci pe Internet, uitandu-te pe diferite site-uri, discutand folosind retelele sociale online pentru mesaje instantanee? Intrebare Crezi ca e cumva cam mult?Conform unui sondaj realizat recent in randul tinerilor din 16 tari din lume, fetele cu varsta cuprinsa intre 14 si 17 ani petrec in medie 21 de ore pe saptamana online – in timp ce baietii intre 22 si 24 de ani petrec in medie 31 de ore pe saptamana online. Shocked

Tu ce crezi? Esti sau nu dependent de internet?


Ultima editare efectuata de catre Kegan in Lun 5 Mar 2012 - 12:25, editata de 1 ori
Louk

Louk
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 9392
Localizare : România - o ţară din ce în ce mai ocupată.
Data înscrierii : 25/04/2009
Mulțumiri : 172
Mozilla Firefox phpBB3

https://help.forumgratuit.ro/
Louk a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Dependenta de internet - Pagina 2 Empty [Subiect-Unic] Dependenta de internet

Mesaj Scris de Wasteland Sam 1 Aug 2009 - 9:33

Sa fim seriosi! Daca stau 7 ore in fata calculatorului(pe net), adaugand informatii noi, culturii generale, asta ma face dependent? Nu prea cred! Informatia=Putere! Iar eu ador puterea! Tot timpul se va gasii ceva nou si interesant pe internet! Fie ca e vorba de un script, un cod sau date despre cum era lumea in Epoca de Piatra! Internetul ne pune la dispozitie ceea ce nu gasesti in carti, reviste si/sau alte publicatii! DAR, ceea ce face pe om dependent de internet, e Messenger-ul! Persoanele care stau toata ziulica in fata calculatorului, cu messengerul deschis, fara motiv anume, aceia pot fii numiti dependenti de internet! Nu neaparat incadrati in categoria "dependenti de messenger", pentru ca si messenger-ul face parte din "internet"! Parerea mea!
Wasteland

Wasteland
Membru Forumgratuit

Mesaje : 175
Varsta : 38
Localizare : Romania
Data înscrierii : 20/06/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

http://nightangels666.vampire-legend.com
Wasteland a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Dependenta de internet - Pagina 2 Empty Re: Dependenta de internet

Mesaj Scris de Louk Sam 1 Aug 2009 - 11:27

Wasteland a scris:Sa fim seriosi! Daca stau 7 ore in fata calculatorului(pe net), adaugand informatii noi, culturii generale, asta ma face dependent? Nu prea cred!
Dependenta nu are limite, indiferent de ce si cum face un utilizator online. Bineinteles, se pot crea categorii de persoane, insa aici e nevoie de un alt topic unde sa scriem hobby-urile noastre in materie de online: unul sta pe Y!M, altul scrie articole interesante, altul cauta articole, altul pierde timpul cu CS-ul (un joc de 2 bani dupa parerea mea) etc. A fi dependent inseamna a deveni irascibil in absenta acestuia, precum si atingerea punctelor de mai sus. Dependenta se numeste si chiar daca stai si cauti informatii, pe care, de altfel, le poti gasi si in carti / reviste. A face cu ochiul
Louk

Louk
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 9392
Localizare : România - o ţară din ce în ce mai ocupată.
Data înscrierii : 25/04/2009
Mulțumiri : 172
Mozilla Firefox phpBB3

https://help.forumgratuit.ro/
Louk a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Dependenta de internet - Pagina 2 Empty Re: Dependenta de internet

Mesaj Scris de sKz Sam 1 Aug 2009 - 12:00

Si eu stau destul de mult pe internet,chiar in timpul scolii stateam de la ora 7 seara cand veneam acasa pana la 1-2 noaptea si ma sculam la 8,faceam temele si de la 9-10 pana la 12 stateam iar,in weekend stateam aproape non-stop.Noroc ca am o sora mai mica si se jaoca si ia cam 3 ore pe zi,face o gramada de pauze si ma enerveaza.Cand nu am voie la calulator trec la laptop,chiar acum sunt la bunici si am laptopul deoarece nu ma pot abtine.
Am 2 colegi in clasa care sunt destul de dependenti de calculator,acum 3 luni cand era la moda Naruto-arena,stateau pana dimineata la 5 si se jucau,intarziau la scoala,chiar veneau de 2-3 ori pe saptamana.Si acum inca se mai intampla.
sKz

sKz
Membru activ

Mesaje : 613
Varsta : 29
Data înscrierii : 10/06/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

http://csamp.forumz.ro/
sKz a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Dependenta de internet - Pagina 2 Empty Re: Dependenta de internet

Mesaj Scris de Louk Sam 1 Aug 2009 - 12:14

sKz a scris:Am 2 colegi in clasa care sunt destul de dependenti de calculator,acum 3 luni cand era la moda Naruto-arena,stateau pana dimineata la 5 si se jucau,intarziau la scoala,chiar veneau de 2-3 ori pe saptamana.Si acum inca se mai intampla.
Asta e o forma inaintata de dependenta. Sa lasi scoala pentru internet... Neutru Din pacate, dependenta s-a dovedit a fi o boala. Important este ca aceste persoane sa-si impuna: e mai importanta viata reala decat cea virtuala! Scoala ofera mai multe beneficii, uneori, decat internetul!
Louk

Louk
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 9392
Localizare : România - o ţară din ce în ce mai ocupată.
Data înscrierii : 25/04/2009
Mulțumiri : 172
Mozilla Firefox phpBB3

https://help.forumgratuit.ro/
Louk a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Dependenta de internet - Pagina 2 Empty Re: Dependenta de internet

Mesaj Scris de sKz Sam 1 Aug 2009 - 12:18

Stiu ca este mai importanta viata,dar este un lucru la care nu sunt lamurit,ei vin de 2-3 ori la scoala,si au luat locul 1 Shocked .
sKz

sKz
Membru activ

Mesaje : 613
Varsta : 29
Data înscrierii : 10/06/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

http://csamp.forumz.ro/
sKz a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Dependenta de internet - Pagina 2 Empty Re: Dependenta de internet

Mesaj Scris de Alice L. Sam 1 Aug 2009 - 14:20

Dupa parerea mea,dependenta este atunci cand vrei sa faci o pauza de net,dar nu poti,din cauza ca nu te poti dezlipi de calculator.
Recunosc,prefer sa caut ceva pe net decat prin reviste si carti sau sa astept sa apara la tv.este o sursa mai eficienta,dar si daunatoare.
Deobicei,jocurile provoaca dependenta.Eu stau mai mult sa ma ocup de forum pe net si las mai mereu mess-ul deschis,si cand am treaba in caz ca nu vreau sa ma contatacteze nimeni,imi pun un status.
Alice L.

Alice L.
Membru Forumgratuit

Mesaje : 122
Localizare : Bucuresti
Data înscrierii : 27/04/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

http://labrador.forumgratuit.ro
Alice L. a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Dependenta de internet - Pagina 2 Empty Re: Dependenta de internet

Mesaj Scris de sKz Dum 2 Aug 2009 - 10:33

Exista unele metode,in care nu obosesti asa de mult stand cu ochii in calculator (nu prea cred ce se spune).Sunt unele ,,geamuri'' , speciale,care le pui la monitot si nu te dor ochii,dar eu nu cred in astfel de bazaconii,tot te ustura ochii.
Acum vorbind despre jocurile video,mai ales faimosul joc ,,Counter-Strike'' .Este o obsesie asa de mare in cat,majoritatea siteurilor,forumurilor,blogurilor,au continut Counter-Strike.Administratorii forumurilor,stiu ca nu este voie sa punem componente pentru servere,dar aceasta regula este incalcata de foarte multi membri,50-60% dintre forumurile pe care am navigat,au continut Counter-Strike,acum sa revenim la ,,jocuri video'' ,jocul Counter,adolescentii de varste mari 18-20 de ani,nu se mai duc la munca si stau sa joace Counter ca sa ajunga in topurile serverelor,chiar la magazin,cand am fost sa-mi cumpar unitate noua,baiatul care ma servit,a zis ca in timpul liber se joaca numai Counter.
Sunt sigur ca daca nu ar exista Counter ,si nici-un joc asemanator,adolescentii ce navigheaza pe net,nu mai stateau atat pe calculatoare,adica poate stateau,dar faceau ceva mai inventiv.
Ar fi bine,sa exista o campanie contra Counter-Strike,sa fie scos jocul de pe toate TORENTELE,si oriunde se gaseste Counter,asa nu o sa se inmulteasca numarul,obsedatilor de CS,recunosc si eu ma joc Counter,dar nu asa in cat sa stau non-stop sa joc,si mai era un joc ,,Naruto-Arena'' ,la fel,obsedati de joc,stateau si jucau,numai ca sa deblocheze caracterele,si sa ajunga in top.Cam asta am avut de spus.


Multumesc!
sKz

sKz
Membru activ

Mesaje : 613
Varsta : 29
Data înscrierii : 10/06/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

http://csamp.forumz.ro/
sKz a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Dependenta de internet - Pagina 2 Empty Re: Dependenta de internet

Mesaj Scris de Louk Dum 2 Aug 2009 - 17:40

Alice L. a scris:Dupa parerea mea,dependenta este atunci cand vrei sa faci o pauza de net,dar nu poti,din cauza ca nu te poti dezlipi de calculator.
Dependenta poate fi definita in n feluri. Important e sa stim ca nu e ok pentru sanatatea noastra in primul rand. Daca ajungem sa constientizam asta si sa o facem in continuare cu buna stiinta, aici e partea mai grava. Multi fac asta: stiu ca nu e ok, dar nici nu incearca sa se dezlipeasca de computer.
Louk

Louk
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 9392
Localizare : România - o ţară din ce în ce mai ocupată.
Data înscrierii : 25/04/2009
Mulțumiri : 172
Mozilla Firefox phpBB3

https://help.forumgratuit.ro/
Louk a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Dependenta de internet - Pagina 2 Empty Re: Dependenta de internet

Mesaj Scris de darkspectre Dum 2 Aug 2009 - 18:00

Eu ma consider dependent,dar nu ma dau cu capul de pereti cand nu am net(ultima data nu am avut cateva saptamani Nebun ).
Consider messenger-ul si jocurile(online in cazul nostru,dar si cele offline) o pierdere de timp.
Prima data cand am descoperit calculaorul si internet-ul am inceput sa ma joc si jocurile online le-am descoperit datorita prietenilor(silkroad si warrock),cu care jucam.La fel s-a intamplat cu messenger-ul
Asa face toata lumea cand capata un calculator(cel putin copiii),uni se lasa(in cazul meu din plictiseala),alti nu.

Dar tu kegan?Te consideri dependent?
darkspectre

darkspectre
Membru activ

Mesaje : 2542
Varsta : 114
Localizare : auf mein land
Data înscrierii : 29/04/2008
Mulțumiri : 2
Internet Explorer

http://www.fg-coding.net
darkspectre a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Dependenta de internet - Pagina 2 Empty Re: Dependenta de internet

Mesaj Scris de Louk Dum 2 Aug 2009 - 18:53

darkspectre a scris:Dar tu kegan?Te consideri dependent?
Sincer sa fiu, nici eu nu stiu ce sa cred. Rezist fara internet si calculator maxim o luna, mai mult nu. Poate si din cauza mail-urilor care sosesc zilnic. Urasc jocurile (am jucat de cand am dat de computer de 2 ori GTA, atat). De vreo 3 ani, nu mai stiu ce sunt acelea jocuri. Pe internet, cel mai mult timp, il petrec pe Forumgratuit.ro (atat suport, cat si forumuri diverse), precum si alte cateva site-uri (personale sau nu). Nu cred ca sunt dependent. Ma pot totusi dezlipi de internet o luna. Foarte fericit
Louk

Louk
Membru onorific
Membru onorific

Mesaje : 9392
Localizare : România - o ţară din ce în ce mai ocupată.
Data înscrierii : 25/04/2009
Mulțumiri : 172
Mozilla Firefox phpBB3

https://help.forumgratuit.ro/
Louk a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Dependenta de internet - Pagina 2 Empty Re: Dependenta de internet

Mesaj Scris de kobr4 Dum 2 Aug 2009 - 19:40

Cand nu am cu cine sa ies afara sau este foarte cald sau este foarte frig afara, stau si 10 ore in fata calculatorului. Cand ies pe afara cu rolele sau stau cu prietenii, stau minim 5 ore. Incep sa ies din ce in ce mai rar pe afara. Acestea se datoreaza faptului ca am avut o pauza de 3 luni , fara calculator, pentru ca mi se stricase si am cumparat unul nou. De atunci stau in medie 6-7 ore pe zi in fata calculatorului. Mai nou administrez un forum si ma ocup minim 2-3 ore pe zi de el. Mai stau si membru al altei comunitati pe care sunt de vreo 4 luni. In rest mai joc cs,cer ajutor pe suport.forumgratuit.ro , caut diferite lucruri pe internet sau vorbesc cu prietenii pe Messenger. Asa imi petrec eu timpul la calculator. Cred ca sunt un pic dependent Supărat .
Nu zic ca nu pot rezista , dar eu nu ma las decat in cazul in care se strica pc-ul . Dar nici atunci , o ora pe zi tot stau. Ma duc la internet cafe sau la cei din familie. Dar acum am inceput sa ma las de acest 'sport' . Incerc sa stau mult mai putin ca calculator.

Vreau o metoda sa ma las ..
kobr4

kobr4
Membru Forumgratuit

Mesaje : 357
Varsta : 29
Localizare : Romaniax/IS
Data înscrierii : 28/06/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB2

http://www.help.forumgratuit.ro
kobr4 a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Dependenta de internet - Pagina 2 Empty Re: Dependenta de internet

Mesaj Scris de taZyk Mar 4 Aug 2009 - 5:18

Eu sunt dependent , ziua dorm noaptea pc ... nu stiu de ce imi place mai mult noaptea sa stau , de ex acum e 5:16 si sar din forum in forum pe unde apuc sa imi pierd timpul cu niste click`uri neimportante. Noaptea mai stau mai lucrez la un design mai ma enervez singur aici , de jucat nu ma prea joc noaptea ca nu am cu cine , ziua mai ies cu prietena si cu amicii , multi mi-au spus sa mai ma las , dar nu pot ca imi vine sa fac o tema sa fac ceva la un forum , ptr mine e ca si fumatul!
taZyk

taZyk
Membru activ

Mesaje : 707
Varsta : 32
Data înscrierii : 15/01/2009
Mulțumiri : 0
Internet Explorer phpBB3

taZyk a fost mulțumit de autorul acestui subiect.

Pagina 2 din 16 Înapoi  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum